2017 State Meet Results

(“A” and “AA” Classifications – Tournaments held at Texas Christian University, Fort Worth)

Individual Awards – 2017

$1500 Top Honor Scholarship
(Grade 8)
 • Michael Meeks

 (Saint Helen Catholic School – Georgetown, TX)

$1250 Honorarium Scholarship
(Grade 8)
 • Harris Franz
 (Saint James Catholic School – Seguin, TX)
$1000 Honorarium Scholarship
(Grade 8)
 • Ben Hoang
 (Holy Family Catholic School – Austin, TX)
$750 Honorarium Scholarship
(Grade 8)
 • Makenna Connors
 (Immaculate Conception Catholic School – Denton, TX)
$500 Honorarium Scholarship
(Grade 8)
 • Evan Fletcher
 (Saint Theresa’s Catholic School – Austin, TX)
$250 L.D. Bowen Memorial Scholarship
(Grade 8)
 • Katie Miri
 (Holy Family Catholic School – Austin, TX)
$250 Honorarium Scholarship
(Grade 8)
 • James Klein
  (Trinity Lutheran School – Spring, TX)
$200 Box Tops Honorarium Scholarship

 (Grade 8)

 • Daniel Jeyasuthan
 (Prince of Peace Christian School – Carrollton, TX)
$100 Honorarium Scholarship

(Grade 8)

 • Jose Andres Ramos

 (Our Lady of Victory Catholic School – Victoria, TX)

Honorable Mention Scholars

 • Khoi Nguyen

 (Arlington Classics Academy – Arlington, TX)

 • Lance Jinon
 (Christ the King Cathedral School – Lubbock, TX)

 • Cristina Kiefaber
 (Saint Pius X Catholic School – San Antonio, TX)

 • Maeve Dever
 (Dever Home School – Austin, TX)
 • Cecily E. Shield
 (All Saints Episcopal School – Beaumont, TX)

 • Zain Syed
 (Prince of Peace Christian School – Carrollton, TX)
 • Manaal Mohammed
 (Brighter Horizons Academy – Garland, TX)

 

100% Certificate
(Perfect Score in an Objective Event at STATE competition)

“AA” Art Memory 6-8: Campbell Collins
 (Collins Home School, Austin)

“AA” Music Memory 3/4: Emma Salinas
  (Saint Francis Episcopal School, Houston)

“AA” Music Memory 3/4: Michael Kolagani
 (Brentwood Christian School, Austin)

“AA” Music Memory 5/6: Juliet Booker
  (Brentwood Christian School, Austin)

“AA” Music Memory 5/6: Leah Ankutse
  (Brentwood Christian School, Austin)

 

“A” Music Memory 5/6:  Julia Duran
(Our Lady Queen of Peace Catholic School, Richwood)

 

 

Champion Schools – 2017  – TOP 10

“A” ClassificationElementary DivisionMiddle School Division
1st Place• All Saints Episcopal School, Lubbock• Kirby Hall School, Austin
2nd Place• Kirby Hall School, Austin
• Our Lady Queen of Peace Catholic School, Richwood
3rd Place

• Austin Peace Academy, Austin

• All Saints Episcopal School, Lubbock
   
 4th Place• Immaculate Conception Catholic School, Denton
• All Saints Episcopal School, Tyler
 5th Place• Saint Paul Lutheran School, Fort Worth
• Bishop T.K. Gorman Catholic School, Tyler
6th Place• Saint Paul Lutheran School, Thorndale

• Holy Spirit Episcopal School, Houston

7th Place• All Saints Episcopal School, Tyler
• Immaculate Conception, Denton
8th Place• Our Lady Queen of Peace, Richwood
• Saint Paul Lutheran School, Thorndale

8th Place

 

10th Place

• Holy Trinity Episcopal School, Houston

 

• Austin Jewish Academy, Austin

• Explorations Preparatory School, Flower Mound

• Austin Peace Academy, Austin

“AA” ClassificationElementary DivisionMiddle School Division
1st Place• Prince of Peace Christian School, Carrollton• Holy Family Catholic School, Austin
2nd Place• Holy Family Catholic School, Austin
• Prince of Peace Christian School, Carrollton
3rd Place

• Veritas Academy, Austin

• Saint Joseph Catholic School, Arlington
4th Place• Brentwood Christian School, Austin
• Prince of Peace Catholic School, Plano
5th Place• The Village School, Houston
• Saint Theresa’s Catholic School, Austin
6th Place• Our Lady of Sorrows Catholic School, McAllen

• Trinity Lutheran School, Spring

7th Place• The Honor Roll School, Sugar Land
• All Saints Episcopal School, Beaumont
8th Place• Saint Matthew Catholic School, San Antonio
• Our Lady of Victory Catholic School, Victoria

9th Place

 

10th Place

• Lutheran South, Houston

 

• The Regents School of Austin, Austin

• Redeemer Lutheran School, Austin

 

• First Baptist Academy, Houston

Home School Classification
1st Place• Dever Home School, Austin
2nd Place• Collins Home School, Austin

3rd Place

 

4th Place

 

5th Place

 

 

6th Place

 

6th Place

 

8th Place

 

 

9th Place

 

9th Place

• Foreman Home School, San Antonio

 

• Alam Home School, Murphy

 

• Schwab Home School, Richmond

 

• Rengaraj Home School, Missouri City

 

• Doan Home School, San Antonio

 

• Alina Rodriguez Home School (Extraordinary Ed), Magnolia

 

• Dinh Home School, San Antonio

 

• Theo Cook Home School (THEO Home Group), Plano

One-Act Play
1st PlaceBishop T. K. Gorman Catholic School, Tyler – Wyley and the Hairy Man
2nd PlaceHoly Family Catholic School, Austin – Neglected Husband’s Sewing Club
3rd PlaceSaint James Catholic School, Seguin – Lions of Illyria
Best ActorJessica Carmona – Bishop T.K. Gorman School, Tyler – Mammy in Wyley and the Hairy Man
Best ActressJuan Pablo Basualdo – Holy Family Catholic School, Joe – Neglected Husband’s Sewing Club

COMPLETE STATE MEET RESULTS – 2017

For listings of the top 10 schools in each division, the top 6 winners in each of the 59 academic events, and the top scores on the individual grade level objective tests, download the PSIA State Meet Results for 17 “A” STATE FINAL RESULTS or 17 STATE AA RESULTS or  17 One-Act Play State Results